Po co przygotowywać się do porodu?

Po co przygotowywać się do porodu naturalnego? Czy proces przygotowywania się do porodu jest konieczny? Jak wpływa przygotowanie do porodu na przebieg porodu? Co daje przygotowanie do porodu? Jakie korzyści niesie przygotowywanie się do porodu? Oraz jak przygotowanie się do porodu wpływa na spadek bólu przy porodzie?

Spróbuję wyjaśnić Ci na przykładzie, dlaczego przygotowywanie do porodu jest tak ważne i po co w ogóle przygotowywać się do porodu?

Czy masz prawo jazdy? Jeśli masz, to wyobraź sobie, że wsiadasz za kierownicę- nie mając prawa jazdy. Jeśli nie masz- wyobraź sobie, że po prostu- wsiadasz za kierownicę i jedziesz. Przerażona? Też bym była, gdybym była pasażerem w samochodzie, który prowadzony jest przez osobę wykonującą tę czynność po raz pierwszy w życiu. Aby wyruszyć w miejską dżunglę samochodową musisz przejeździć za kółkiem co najmniej 30 godzin na szkole jazdy, zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. 

Tak samo jest z porodem. Bez przygotowania- wsiadasz za kierownicę swojego ciała- nie znając jego mechanizmów, nie wiedząc co będzie się działo. Nie wiedząc jak obsługiwać swój oddech i jakie pozycje dadzą Ci ukojenie i przyczynią się do spadku bólu w trakcie porodu. 

W teorii jesteśmy zwierzętami, nasi przodkowie żyli w lasach i byli samowystarczalni, więc na “twardym dysku” powinniśmy mieć wgraną intuicję porodową. Czyli nasze ciało i umysł powinny robić to samodzielnie, jakby znały te ruchy od dawna. Jednak żyjąc w świecie XXI wieku, w pędzie życia, życia pełnego konsumpcjonizmu i wielkich miast- odcinamy się od naszych pierwotnych instynktów, odcinamy się od naszego ciała. Nie pozwalamy sobie puścić kontroli nad ciałem, nasza świadomość wygrywa, chcemy wszystko wiedzieć, kontrolować, prowadzić poprzez świadomą pracę. Dlatego instynkty idą w zapomnienie. Dzisiaj prawie każda osoba ma jakąś wadę postawy, napięcia w plecach, barkach, bóle. Zbyt mało się ruszamy i nie potrafimy wykonać choćby prostego pogłębionego oddechu kierowanego do przepony. Dlatego przygotowanie do porodu jest tak ogromnie istotne! 

Przygotowanie do porodu niesie za sobą wiele korzyści w trakcie porodu, a także uczy Cię pracy z oddechem, kierowaniem oddechu, ruchem, przyjmowaniem pozycji. To bardzo ważne, aby te czynności w odpowiedni sposób wyćwiczyć przed porodem, przygotować się na nie. Tym sposobem idąc do porodu- będziesz wiedziała co robić. Co jest normalne w porodzie, co odbiega od normy. Kiedy i jakim konkretnym oddechem zapracować. Jakie pozycje możesz przyjmować podczas porodu. Podczas I fazy- rozwierania szyjki macicy- gdzie chcemy zadziałać pobudzająco na otwierającą się szyjkę macicy i rozluźniająco na Twoje ciało. Oraz co robić w II fazie porodu- kiedy dochodzi do skurczów partych. 

Podsumowując przygotowanie do porodu jest koniecznym procesem do tego, aby wiedzieć co robić w trakcie przebiegu porodu. Porównując poród do prowadzenia samochodu- przygotowujemy się do porodu, aby umieć niejako prowadzić nasze ciało w tym procesie i aby wiedzieć co robić żeby pomóc sobie i dziecku w czasie porodu.

Kontakt
Telefon

+48 510 317 004

Email

FIZJOFEMME@GMAIL.COM